JÓGA

Hathá jóga

Hathajóga je stylem jógy, který spojuje dech s delší výdrží v jednotlivých ásanách. Cílem je zapojit každý sval v těle, zklidnit mysl a vše dokonale prodýchat. Hathajóga je součástí královské cesty rádžajógy, a to především pro svůj obsah technik, kterými jsou ásany, pránájáma, krije, bandhy, mudry, mantry, zkrátka techniky očišťující naše tělo. Hathajóga tvrdí, že nelze pouze koncentrovat svou mysl, nelze ji upřít dovnitř a soustředit se na tok energie, skutečným jádrem všeho je nejprve očistit fyzické tělo, a následně a díky tomu změnit stav své mysli.

Pokud bychom měli mluvit o fyzických ásanách, nejde jen o to se je naučit, ale jde také o to v nich vydržet, aby naše mysl byla v jednotě s prováděnou ásanou. Spojení dechu, správně provedené ásany, práce svalů našeho těla a výdrž, to je hathajóga.

Lekce probíhá každé pondělí 9:45 - 11 h.

Lektor: Dana Moravcová

Čakra jóga

Čakry ovlivňují naše tělo, mají vztah i k psychice, emocím. Lekce čakra jógy vychází z jóga terapie a tantrických cvičení. Během lekce se zaměříte na osm hlavních center.

  • múládhára čakra – kořenové centrum,

  • svádhišthána čakra – podbřiškové centrum,

  • manipúra čakra – pupeční centrum,

  • anáhata čakra – srdeční centrum,

  • višuddhi čakra – hrdelní centrum,

  • ádžňá čakra – centrum mezi obočím,

  • bindu čakra – měsíční centrum,

  • sahasrára čakra – lebeční centrum.

Existuje ještě mnoho dalších čaker, které jsou rozmístěny po celém těle. Jejich energie a vibrace se liší podle jejich polohy a vlastností.

Čakry působí na mnoha úrovních existence.

První úroveň je fyzická. Na místech, kde se v těle nacházejí čakry, jsou uloženy žlázy, orgány a nervy, které je možné aktivovat dechovým cvičením, meditací, ásanami a mantrami. Tím si tělo uchovává zdraví.

Druhou úrovní je astrální úroveň. Vibracemi a energetickým prouděním v čakrách je ovlivňováno vědomí i tělesné zdraví. Špatná strava, nevhodná společnost nebo negativní myšlenky zeslabují nebo blokují energii čaker, a tím pak vznikají ve vědomí a v těle různé poruchy a nemoci.

Třetí úrovní čaker je spirituální úroveň, z níž přijímáme intuici, moudrost a poznání.

Lekce probíhá každý čtvrtek 18.30 - 19.30

Lektor: Petra Čulíková

Cena: 90 Kč nebo permanentka